1. Home
  2. Aktualności
  3. Co oznacza obowiązek ustąpienia pierwszeństwa? Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni

Co oznacza obowiązek ustąpienia pierwszeństwa? Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni

Okoliczność, że kierujący pojazdem nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych nie oznacza, że kierowca wbrew obowiązkowi nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu - wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni.

W prowadzonej przez naszą Kancelarię sprawie, Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił obwinionego o popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym, o którym mowa w art. 86b § 1 pkt 1 kodeksu wykroczeń, polegającego na nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych.

 

Sąd podzielił argumentację obrony i potwierdził, że "ustępienie pierwszeństwa" zostało zdefiniowane w treści art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym przepisem, ustąpienie pierwszeństwa oznacza "powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, a osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch - do zatrzymania się, zmiany kierunku albo istotnej zmiany prędkości".

 

Oceniając materiał dowodowy, Sąd zgodził się z wnioskiem, że pieszy nie zatrzymał się, nie zwolnił ani nie przyspieszył kroku, lecz jednostajnym tempem poruszał się w kierunku przejścia, na które wszedł już po tym, gdy opuścił je samochód osobowy. Tym samym nie można mówić o nieustąpieniu pierwszeństwa, skoro zachowanie kierowcy nie spowodowało jakiejkolwiek reakcji ze strony pieszego.

 

Wyrok jest prawomocny.

​ul. Leszczynki 156, 81-200 Gdynia

+48 452 899 727

sekretariat@kancelaria-ksbk.pl
Skontaktuj się z nami